KONST / Oljemålningar / Oljemålning 4925191
nr 492 5191
Erik Höglund (1932-1998). Olja på duk 84 x 33 cm, Proveniens: inköpt på vernissage på Blekinge Länsmuseum i Karlskrona under slutet av 50-talet av säljarens mormor och morfar. (Enligt mormorderns uppgift föreställer den större målningen Höglunds barn i en lägenhet i Gamla Stan i Stockholm.)
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.200 kr
måndag 29 oktober 2007
kl 16:24:45
29/10 16:00:02
1.100 kr
29/10 16:19:45